Певицата Мими Иванова ще бъде специален гост на традиционния двоен концерт-спектакъл "Песента на Коледа", който тази година Стефан Диомов организира на 9 декември.
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.
Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.
„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &
Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".
Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието.
България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година. Има огромен медиен и посетителски интерес - до момента инсталацията е видяна от почти 60 хиляди души на фона на 23 хиляди от 2023 година, а интересът продължава да е голям, посочи тя и напомни, че международната изложба продължав
Деян Веков получи голямата награда на името на свети Лука на Сдружението на варненските художници за 2024 г.
Той се представя в годишната изложба на организацията с платно с маслени бои „Футуристичен пейзаж с археология“ и принт „Двойна планета“.
Призът му връчи зам.-кметът по култура Павел Попов.
На събитието бяха отличени още четирима художници. За млад автор от 18 до 30-годишна възраст наградата е за Борис Цанков, участващ с живописно платно, озаглавено „Преходи“. Неговият баща Цанко Цанков получи признанието на журито за своята картина „Видение в ефира“.
Три поощрения бяха присъдени на дървената пластика на Адриана Добрева, живописта на Велина Гребенска и стъклените пана и пластика на Йордан Нарлиев.
По думите на председателя на сдружението Георги Кенаров тази година нивото на излож
Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио.
Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Подробната програмата бе обявена на официалната страница на композитора, а за плановете си за концерта той разказа в интервю още в края на август тази година.
Домакин на събитието отново ще бъде сцената на Държавна опера - Бургас. Поради обичайно големи интерес концертите ще са два поредни за една вечер.
Спектакълът ще бъде записан и излъчен от bTV на 26 декември като част от празничната програма, обяви композиторът.
Двете нови песни, които Диомов е подготвил, ще бъдат изпълнени от дуета на Дишо и Иван, както и от Мина Пенкова от формацията "Петте сезона", която ще влезе и в ролята на водещ на концерта.
Публиката ще чуе още Боян Михайлов, Дани Огнянов и Виктория Главчева.
Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички, стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово.
Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов.
„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо
Скулптури, създадени в тазгодишното издание на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“, са показани в „Сцената" в шуменския парк „Кьошкове“.
Те са съчетани с временна изложба, включваща произведения на автори от приключилия Национален пленер по фотография „Шумен познат и непознат“.
Ще бъдат представени официално на кратка церемония преди началото на концерта на група „Акага" тази вечер. Пред публиката ще бъде изложен и скулптурен портрет на Антонин Горчев, изработен от Калоян Тодоров.
Темата на биеналето по скулптура в Шумен беше "Оттука започва България", по химна на Шумен, създаден от поета Антонин Горчев. Автори от различни градове, всеки със собствена стилистика се включиха, съобщи Калоян Тодоров.
„Бехчет Данаджъ е изобразил в камък първия владетел на България хан Аспарух. Дарин Ганчев е събрал в работата си всички символи на пле
За шестнадесета поредна година сдружение Бургаска фотографска общност (БФО) организира годишната си изложба.
Тази година в нея са включени по-голям брой фотографии, а техен домакин е Културен център "Морско казино". Това коментира председателят на сдружението Пламен Русев.
"Включени са 19 участници с 57 творби. Темите са разнообразни в зависимост от авторите. Всеки снима в различен стил, което е и предимството на БФО. Има от пейзаж до голо тяло. Има и много жива природа като животни и птици, обитаващи района и езерата около Бургас. Снимани са специфични - и дори бих казал, емблематични места за града и околностите", заяви още председателят на сдружението и допълни, че по традиция, въпреки разнообразието от теми и стилове, в годишните изложби на БФО Бургас има централна роля.
По думите му в експозицията обикновено участват фотографи със снимки, правени не
Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.
По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.
Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.
„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.
Лузмила и Пета са две сестри, които работят к
Статуята на Мадоната с младенеца се завръща в ремонтираната катедрала "Нотр Дам" в Париж, съобщи АФП.
В петък вечер процесия с факли по улиците на Париж ще придружи средновековната статуя, спасена от пламъците през 2019 г., до храма.
Мадоната с младенеца беше намерена непокътната след пожара и впоследствие беше поставена в църквата "Сен Жермен Оксероа", където се намираше в продължение на пет години.
В 18:00 ч. местно време вярващите са призовани да дойдат пред църквата, която се намира близо до Лувъра. Оттам процесията ще тръгне към катедралата "Нотр Дам", където ще бъде благословена от архиепископа на Париж Лоран Улрих.
Това ще бъде и последното голямо събитие, свързано с обновяването на "Нотр Дам" след пожара и преди отварянето на 7 и 8 декември.
Статуята, която ще бъде използвана за шествието, е реплика на оригинална
Сред изпълнители на сцената ще бъдат и внукът на Стефан Диомов - Божидар Неделчев, както и внучката на Ваня Костова – Ванеса Михайлова. В спектакъла ще участват също оркестър с диригент Георги Милтиядов, Танцова школа "Дюн" и Вокална група "Изгревчета".
Припомняме, че по-рано тази година Стефан Диомов издаде и нов компактдиск със свои композиции. Той е озаглавен "20 златни коледни песни" и включва изцяло тематични песни, изпълнени и записани през годините от любими на публиката певци като формацията "Тоника", Тони Димитрова, Ваня Костова и други.